İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Shazans Select Firecracker Lamb Burgers

Tesco ve Morrisons’ta karşımıza çıkan ve Helal ibareli ürünleriyle dikkat çeken Shazans Select markalı Firecracker ürününü inceleyeceğiz. Ürün 454 gr.’lık paketlerde, tanesi 113,5 gr. ağırlığında dörtlü hamburger köftesi içermektedir. Ürünün ambalajının ön yüzünde Lamb burgers yazıyor olsa da; ürün kuzu eti yanı sıra; koyun eti de içermektedir. Ürünün Helal logosunun kaynağını etiket üzerinde bulamıyoruz, şirketin web sitesi üzerinden yaptığımız incelemede ise HFA ve HMC gibi kurumlardan helal sertifikası aldığını ve ürünler ya da mağazalar üzerinde bu logoların yer aldığı belirtilse de; bu ürün etiketinde bu kurumlara ait bir ibare ya da beyan yer almıyor. Üründe sadece herhangi bir denetleme kurumuna ait olmayan, Helal logosu bulunmaktadır. Bu haliyle ürünün helalliğinin dayanağı ya da hangi kurum tarafından denetlendiğinin sorgulanması gerekiyor.

Dondurulmuş olarak satılmayan ve daha önce dondurulmadığı için dondurulmaya uygun ürün içeriğinde %74 oranında kuzu ve koyun eti bulunuyor. İçerikte sırasıyla %45 oranında Kuzu ve %29 oranında Koyun eti bulunduğu beyan ediliyor. Üründe bu temel içeriğin yanında kıtır ekmek, patates nişastası ve çeşitli baharatlar yer alıyor. Üründe baharat olarak kırmızı biber, kimyon, kişniş ve zencefil yer alırken, üründe ayrıca acı biber ekstraktı bulunuyor. Acılı ibaresiyle satılan üründe gerek et gerekse acılı et görünümü vermek için ayrıca renklendirici olarak da paprika ekstraktı bulunduğunu görüyoruz. Ürün ayrıca stabilizör, koruyucu ve antioksidan katkı maddeleri içeriyor.

Çiğ haliyle tek adedi 113,5 grama denk gelen tek adet hamburger köftesi ızgara yapıldığında suyunu ve yağını çekerek yaklaşık 100 gr.’lık pişmiş halde 191 kcal enerji veriyor. Ürünün pişmiş haliyle tek adedinde 8,4 gr. karbonhidrat yanında 0,6 gr. lif içeriyor. İlave bitkisel ya da hayvansal yağ yer almayan üründe ayrıca koyun ve kuzu etinden gelen 9,5 gr. yağ bulunuyor. Üründe ayrıca tek adette 17,7 gr. protein bulunuyor. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %37’si proteinden geliyor. Ürünün ızgarada orta ve yüksek ateşte 12 ila 16 dakikada, tavada ise 10-12 dakikada pişeceği belirtiliyor. Ürünün mikrodalga fırında pişirilmesi önerilmezken, dondurulmuş ürünün 12 saat çözündükten sonra pişirilmesi öneriliyor. #NeYediğiniziBilin

📌İçindekiler; Kuzu eti (%45), Koyun eti (%29), Kıtır ekmek (Buğday unu, Tuz), Su, Patates Nişastası, Baharatlar (Kırmızı biber, Kimyon, Kişniş, Zencefil), Tuz, Stabilizör (Disodyum Difosfat), Acı biber ekstraktı, Maydanoz, Koruyucu (Sodyum Metabisülfit), Renklendirici (Paprika ekstraktı), Antioksidan (Askorbik asit)
🔎Shazans Firecracker Lamb & Mutton Burgers Besin Değerleri
👉Enerji 235 kcal
👉Karbonhidrat 6,7 gr.
👉Yağ 15,7 gr.
👉Protein 20 gr.
👉Lif 0,5 gr.
👉Tuz 1,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (113,5 gr.) hamburger köftesi için verilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir