İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tesco Feta Tam Yağlı Pastörize Beyaz Peynir

İngiltere ve Avrupa marketlerinde alıştığımız kıvamda, geleneksel beyaz peynir aradığınızda yaygın olarak Yunan bayraklarıyla donatılmış Feta ürünlerini görmeniz mümkün. Feta, ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz’de üretilen ve içeriğinde koyun ve keçi sütü bulunan olgunlaştırılmış beyaz peynir olarak tanımlanabilir. Birçok farklı markaya ait Feta market raflarında yer alırken, biz ilk olarak Tesco markasıyla 200 gr.’lık ambalajlarda satılan Greek Feta ürününü inceleyeceğiz.


Ürün ambalajındaki Yunanistan bayrağı ve Made in Greece ibaresi dikkat çekiyor ve ayrıca “Dağılan yapısıyla geleneksel olarak üretilmiştir” ifadesi yer alıyor. Ürünün ön yüzünde ayrıca bir Yunan köyü silüetinin yanında ürüne ait korumalı menşe logosu da görülüyor. Bu da ürünün menşe itibariyle tescilli bir ürün olduğunu gösteriyor. Ürünün tescili gereği Yunanistan’da Limnotopos Kilkis bölgesinde üretilen koyun ve keçi sütünü birlikte içerdiğini söyleyelim. Bu bilgilendirme ürünün etiketinde detaylarıyla yer alıyor. Ürünün etiketinde yer alan bir diğer detay ise, Türkiye’de de olgunlaştırılmış beyaz peynirlerde gördüğümüz “Üretim tarihi” ve “Paketleme tarihi” detayıdır. Öyle ki, bu üründe de üretim sonrasında yaklaşık 5 aylık bir olgunlaştırma sürecinden geçmektedir. Bu süre Feta’nın çeşidine göre değişirken, örnek olarak aldığımız üründeki üretim tarihi Mayıs 2021 iken, Paketleme tarihi ise Ekim 2021 olarak dikkat çekmektedir. Ürünün son tüketim tarihi ise paketleme tarihinden itibaren yaklaşık 4 ay olarak belirlenmiştir.


Ürün bu haliyle içeriğinde tam yağlı pastörize keçi sütü ve koyun sütü içeriyor. Üründe bu sütlerin oranları beyan edilmezken, ilave olarak herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu yer almıyor. Ürün etiketinde “Suitable for vegetarians” yani “Vejetaryenler için uygundur” ibaresi bulunuyor. Bu da üründe süt haricinde hayvansal herhangi bir bileşen yer almadığını teyit ediyor. Ürünün besin değerlerine baktığımızdaysa 100 gr’da 23 gr. yağ ve 16,9 gr. protein içerdiğini görüyoruz. Üründe ayrıca 1,9 gr. tuz bulunuyor. Bu da yaklaşık 30 gr.’lık tek porsiyonda sütten gelen 6,9 gr. yağ ve 5 gr. protein bulunduğunu gösteriyor. Üründe bu haliyle 30 gr.’da alınan 83 kcal enerjinin yaklaşık dörtte biri proteinden gelmektedir. Üründe ayrıca tek porsiyonda 0,6 gr. tuz bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Tam yağlı pastörize koyun sütü, Tam yağlı pastörize keçi sütü, Peynir mayası
🔎Tesco Greek Feta Besin Değerleri
👉Enerji 83,7 kcal
👉Karbonhidrat 0,3 gr.
👉Yağ 6,9 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Lif Yoktur
👉Tuz 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir