İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meridian Chocca Crunchy Chocolate

İngiltere marketlerinde karşımıza çıkan kakaolu fındık kreması kategorisinden farklı bir ürünü inceleyeceğiz; Meridian Chocco Crunchy Chocolate. Ürün 240 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürün ambalajında “Palm yağı içermez” ve “Plant basedf” ifadeleri dikkatimizi çekiyor. Ürün etiketinde fındık ve susam alerjisi olanların tüketmemesi gerektiği uyarısı yapılıyor. Ürün standart bir kakaolu fındık kremasından farklı olarak kaju ve fıstık da içeriyor. Bu da üründeki yağ ve protein oranlarına yansıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada %59 oranında kavrulmuş kuruyemişler olduğunu görüyoruz. Bunlar da sırasıyla fıstık, kaju ve fındık olarak beyan ediliyor. Ayrı ayrı oranlarını bilmiyoruz fakat 240 gr.’lık tek kavanozda bu üçlüden yaklaşık 141 gram bulunuyor. Üründe temel içerik sonrasında sırasıyla sofra şekeri, Shea yağı ve Kakao tozu yer alıyor. Üründe bu haliyle başta fındık ve fıstıklardan gelen yağ olmak üzere, shea yağı ilavesi ve kakaodan gelen yağ da bulunuyor. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 48 gr. yağ bulunurken, bu yağın sadece 8,5 gr.’lık kısmının doymuş yağ olduğunu belirtelim. Bu da üründen alınan kalorinin %12,5’inin doymuş yağdan geldiğini gösteriyor.

Üründe ayrıca fıstık ve fındıktan gelen proteinin yanı sıra; hindistan cevizi sütü tozu da yer alıyor. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 17 gr. protein bulunuyor. Ürün ayrıca 100 gr.’da 5,8 gr. lif içeriyor – ki bu lifin de temel kaynağının “crunchy” yani “parçacıklı yapıda” üründe yer alan fındık ve fıstıklar olduğunu belirtmek gerekiyor. Üründe içeriği beyan edilmeyen doğal aroma verici kullanıldığını, bunun dışında herhangi bir katkı maddesi, yapay bileşen ya da tatlandırıcı bulunmadığını söyleyelim.

Ürün bu haliyle 30 gr.’lık tek porsiyonda 183 kcal enerji veriyor. Üründe 4,5 gr. şeker yer alırken bu da tek porsiyonda yaklaşık 2 tane küp şekere denk geliyor. Üründe kalorinin büyük kısmının geldiği yağ miktarı ise tek porsiyonda 14,4 gr. olarak hesaplanıyor. Bu yağın sadece 2,5 gramının doymuş yağ olduğunu belirtelim. Üründe ayrıca tek porsiyonda 5,1 gr. protein ve 1,7 gr. lif yer alıyor. Ürünün “Plant based” yani “Bitki bazlı” olması sebebiyle vejetaryenler için uygun olduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Kavrulmuş fındıklar (Fıstık, Kaju, Fındık) (%59), Şeker, Shea yağı, Kakao tozu (%6), Hindistan Cevizi Sütü Tozu, Doğal aroma verici
🔎Meridian Chocca Crunchy Chocolata Besin Değerleri
👉Enerji 183 kcal
👉Şeker 4,5 gr.
👉Yağ 14,4 gr.
👉Protein 5,1 gr.
👉Lif 1,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir