İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere Merkez Bankası Başkanı uyardı: Yükselen gıda fiyatları riskiyle karşı karşıyayız.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, gelecek dönemde İngiltere’nin ve dünyanın yükselen gıda fiyatları riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. İngiliz parlamentosunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bailey, sadece buğday fiyatlarının geçen altı hafta içinde yaklaşık yüzde 25 arttığını söyledi. “Kıyamete dair bir tahmin yapmış gibi olmaktan dolayı üzgünüm. Fakat gıda fiyatlarındaki yükseliş büyük bir endişe kaynağı.” ifadelerini kullanan Bailey, Ukrayna’da devam eden savaşın ve Çin’de Covid-19 salgınının seyrine ilişkin gelişmelerin emtia fiyatlarının artmasına neden olduğunu dile getirdi.

İngiltere Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Andrew Bailey - Son Haberler -  Milliyet

Kıyamete dair bir tahmin yapmış gibi olmaktan dolayı üzgünüm. Fakat gıda fiyatlarındaki yükseliş büyük bir endişe kaynağı

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey

İngiltere’de enflasyonun bu yıl içinde yüzde 10 ile zirve seviyesini göreceğini kaydeden Bailey, “Bu durumdan memnun değilim. İçinde bulunduğumuz kötü bir durum.” değerlendirmesinde bulundu. Ülkede geçen ay, önde gelen süpermarket zincirleri Ukrayna’da gelen ayçiçeği yağının azalması nedeniyle müşterilerin satın alabilecekleri ürün sayısını sınırlamıştı.

Yorumlar kapatıldı.