İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haribo Starmix Yumuşak Şekerleme

Ülkemizde olduğu gibi dünyada da çocuklara yönelik yumuşak şekerleme deyince akla gelen ilk markalardan Haribo ürünlerini Avrupa marketlerinde incelemeye başlıyoruz. İngiltere ve birçok Avrupa ülkesinde birçok farklı çeşidinin market reyonlarında yer aldığı ürün üzerinde Türkiye’de kullanılan “Küçük ya da büyük ol” sloganının bir benzeri “Kids and grown-ups love it so…” ifadesi yer alıyor. Ürün ambalajında ayrıca “…Şimdi meyve suyu içeriyor” vurgusu dikkat çekiyor. Ürün içeriğinde çeşitli meyve sularının konsantreleri yer alsa da; bunların oranı beyan edilmiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 4 sırada ürünün özetini görüyoruz; Glikoz şurubu, Sofra şekeri, Dekstroz ve Jelatin. Üründe glikoz şurubu ve sofra şekerinin oranları bilinmiyor fakat içerik sıralamasına göre bakıldığında sofra şekeri ve desktrozdan daha yüksek oranda glikoz şurubu bulunduğu anlaşılıyor. Ürünün bu haliyle 100 gr.’da 77 gr. karbonhidrat içerdiğini ve içeriğinde glikoz şurubu ve nişasta bazlı şeker olan dekstroz da bulunan bu karbonhidratın ayrıca 47 gr. basit şeker ihtiva ettiğini söyleyebiliriz. Bu haliyle kana hızla karışan ve liften yoksun bu şeker yükünün çocuklarda kısa vadede hızlı acıkma, doymak bilmeme ve yeniden yeme isteği gibi etkileri olacağını söyleyebiliriz.

Üründe dikkat çekeceğimiz bir diğer bileşen ise Jelatin. Türkiye’de üretilen Haribo ürünlerinden farklı olarak İrlanda’da üretilen bu üründe olduğu gibi Türkiye dışında üretilen ürünlerde Helal sertifikası yer almamaktadır. Bu üründe tek sorun helal sertifikası olmamakla birlikte, üründe kullanılan jelatinin kaynağının domuz olduğu bilinmektedir. Bu haliyle dini hassasiyetler gereği domuz ürünü ve bileşenleri tüketmeyenlerin bu üründe yer alan jelatinin kaynağı gereği dikkatli olması gerekiyor. Üründe “domuz” ibaresi yer almamakta olup içerik beyanında sadece Jelatin ifadesiyle geçiştirilmektedir. Ürünün öyle sanıldığı gibi bindelik oranda da değil; meyve suyu veya bitki konsantrelerinden daha yüksek oranda jelatin içerdiğini de ayrıca söylemek gerekiyor.

Ürün bu temel bileşenlerin yanında çeşitli meyve suyu konsantreleri ve bitki konsantreleri içerdiğini görüyoruz. Üründe çok sayıda farklı bitki ve meyvenin konsantrelerinin yanı sıra içeriği beyan edilmeyen ve yine muhtemelen çok sayıda farklı tadın birbirine geçtiği yapay aroma vericiler içerdiğini belirtelim. Üründe ayrıca parlatıcı olarak balmumu ile karnauba mumu yer alırken, koruyucu ya da yapay renklendirici yer almadığını söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Glikoz şurubu, Sofra şekeri, Jelatin, Meyve suyu konsantreleri (Çilek, Limon, Elma, Frenk üzümü, Portakal, Ananas), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma vericiler, Meyve ve Bitki Konsanteleri (Elma, Yaban mersini, Havuç, Aspir çiçeği, Spirulina, Mürver çiçeği, Frenk üzümü, Portakal, Limon, Mango, Çarkıfelek, Aronya, Üzüm), Karmelize Şeker Şurubu, Mürver çiçeği konsantresi, Parlatıcılar (Balmumu, Karnauba mumu)
🔎Haribo Starmix Meyve ve Bitki Konsantresi içeren Yumuşak Şekerleme
👉Enerji 85,5 kcal
👉Şeker 11,8 gr.
👉Yağ <0,1 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (25 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.