İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müller Kefir Smoothie Mango&Orange

Türkiye’de de son yıllarda market raflarında çokça rastladığımız fermente süt ürünü içeren meyveli kefir içeceklerine Avrupa marketlerinde de bir süredir rastlayabiliyoruz. Almanya’da üretilen Müller markalı Kefir Smoothie Mango&Orange ürününü inceleyeceğiz. Ürün 312 ml’lik şişelerde satılıyor. Ürün üzerinde “Gerçek meyve içeriğiyle gut dostu” ifadesi yer alıyor. Fakat bu ifadeye rağmen üründe ilave şeker bulunduğunu yanıltıcı olmaması adına vurgulamak gerekiyor. Ürün ambalajında ayrıca Britanya ve İrlanda Atletizm Takımı sponsorluğuna dair görseller de paylaşılıyor. Bu durum dikkatimizi çekiyor. Acaba bir gün Türkiye’de kefir markalarının spor takımlarına sponsor olduğu günleri görür müyüz, ne dersiniz?

Gelelim ürünün içeriğine… Ürün içeriğinde ilk sırada kefir ve yoğurt kültürleriyle fermente edilmiş süt yer alıyor. Yani daha net ifadeyle içinde sadece kefir kültürü değil, yoğurt probiyotikleri de yer alan bir ürünle karşı karşıyayız. Fakat üründe bu probiyotiklerin detayları ve oranları paylaşılmıyor. Bu da açıkçası ürünle ilgili tüketici beyanındaki önemli bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Ürün ayrıca “gut dostu” olarak lanse edilse de, içeriğinde beyan edilmeyen oranda sofra şekeri yer alıyor. Hatta bu şeker oranının tüketiciye sürekli lanse edilen portakal ve mango oranından daha yüksek oranda olduğunu da söylemek gerekiyor. Ürün bu haliyle tek şişede 34 gr. şeker içeriyor. Bunun 100 ml’de 4,5 gr.’lık kısmının süt şekeri laktozdan geldiğini kabul etsek bile ortada 20 gr.’lık yani yaklaşık 10 küp şeker kadar ilave şeker oranı kaldığını belirtmek gerekiyor. Böylesi bir şeker yüküne sahip bir ürünün gut dostu olarak lanse edilmesi, tüketiciyi aldatıcı bir ifade olarak görünüyor.

Üründe %3 oranında portakal suyu konsantresi ve %2 oranında mango püresi konsantresi yer alıyor. Buna göre ürün toplam %5 oranında yani tek şişede 15 gr. portakal ve mango püresi konsantresi içeriyor. Üründe ayrıca modifiye mısır nişastası ve renklendirici olarak havuç suyu konsantresi bulunuyor. Türkiye’deki endüstriyel ürünlerde çoğunlukla beta-karoten kullanımının yanında bu sefer gerçekten beta-karoten kaynağı olan havucun kullanılması dikkat çekiyor. Ürün ayrıca doğal portakal aroması ile yapay aroma vericiler içeriyor. Fakat bu aroma vericilerin içeriği tüketiciye beyan edilmiyor. İşte bu içeriğe sahip kefir içeceği tek şişede 224 kcal enerji veriyor. Tek şişe üründe 34 gr. karbonhidrat, 4,4 gr. yağ ve 10 gr. protein bulunuyor. Ürün tek şişede ayrıca 300 mg. Kalsiyum içeriyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi üründe kullanılan probiyotiklerle ilgili herhangi bir beyan bulunmuyor.

🔎İçindekiler; Kefir ve Yoğurt kültürleri ile fermente edilmiş Süt, Şeker, Portakal suyu konsantresi (%3), Mango püresi konsantresi (%2), Modifiye Mısır Nişastası, Limon suyu konsantresi, Havuç suyu konsantresi, Doğal aroma vericiler, Aroma vericiler
🔎Müller Kefir Smoothie Mango&Orange Besin Değerleri
👉Enerji 224,8 kcal
👉Karbonhidrat 34 gr.
👉Yağ 4,4 gr.
👉Protein 10 gr.
👉Kalsiyum 300 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (312 ml.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.