İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Alpro Soya Bazlı Bitkisel İçecek

Avrupa’daki market raflarında çok farklı çeşitleriyle karşımıza çıkan bitkisel bazlı içecekleri incelemeye başlıyoruz. Bitkisel bazlı süt olarak bilinen ve açıkçası gıda endüstrisi tarafından sütü taklit eden ürünlerin en bilinen markalarından Alpro’nun Soya bazlı içeceğine bakacağız. Ürün 1 lt.’lik şişelerde, süt reyonlarının yanında ve soğuk dolaplarda satılmaktadır. Ürün ilk görünüm itibariyle günlük süt veya pastörize süt benzeri bir içecek gibi algılanmaktadır.

Ürün içeriğine baktığımızda temel olarak Soya bazlı karışım olduğunu görüyoruz. Ürün ilk bakışta yoğun bir soya içeceği gibi algılansa da aslında üründe %95’den daha fazla oranda yer alan suyun içinde %8 oranında soya bulunuyor. Ürün bu haliyle %90’a yakını su olan fakat içeriğinde 8 gr. soya bulunan bir içecektir. Ürün ambalajında üründe kullanılan soyanın Avrupa’da yetiştirildiği, GDO’lu olmadığı ve yüksek oranda protein kaynağı olduğundan bahsediliyor.

Üründe soya bazlı karışım dışında asitlik düzenleyici, stabilizörler gibi katkı maddeleriyle, sırasıyla sofra şekeri, kalsiyum, aroma vericiler ve vitamin ilaveleri bulunuyor. Üründe %2,5 oranında ilave şeker yer aldığı anlaşılıyor – ki bu da 250 ml’lik tek porsiyonda 6,25 gr. yani yaklaşık 3 tane küp şeker kadar ilave şeker demek oluyor. 250 ml’lik tek porsiyon üründe ayrıca soyadan gelen 4,5 gr. ya ve 7,5 gr. protein bulunuyor. Ürün ayrıca kalsiyum ilavesi içeriyor – ki bu haliyle süte benzetilmeye çalışılan üründe 100 ml’de 120 mg. yani tek porsiyonda 300 mg. kalsiyum yer alıyor. Ürün ayrıca D vitamini, B2 ve B12 vitaminleri içeriyor. Ürün tek porsiyonda günlük ihtiyacın %40’ına yakın oranda D vitamini ile B2 ve B12 vitaminleri içeriyor. Üründe süt veya süt bileşeni bulunmadığı için laktoz bulunmazken, yapay renklendirici ya da koruyucu yer almıyor. Üründe kullanılan yapay aroma vericilerin içeriği ya da ne amaçla ürüne eklendiği bilinmiyor. Ürün Vegan sertifikaya sahip olup, içeriğinde herhangi bir hayvansal bileşen bulunmadığı beyan ediliyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Soya bazlı karışım [Su, Kabuklu soya fasulyesi (%8)], Şeker, Asitlik Düzenleyici (Potasyum Fosfatlar), Kalsiyum (Kalsiyum Karbonat), Aroma vericiler, Tuz, Stabilizör (Gellan gam), Potasyum İyodat, Vitaminler (B2, B12, D2)
🔎Alpro Soya Bazlı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 97,5 kcal
👉Şeker 6,25 gr.
👉Yağ 4,5 gr.
👉Protein 7,5 gr.
👉Kalsiyum 300 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.