İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kettle Lightly Salted Patato Chips

İngiltere’de yoğun olarak tüketilen patates cipslerinden en bilinen markalardan birini inceleyeceğiz; Kettle Lightly Salted – Hand Cooked Patato Chips. Britanya patatesleri kullanılarak üretilen ve “el yapımı” olarak lanse edilen Kettle 150 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün ambalajına baktığımızda Vejetaryen ve Vegan beyanları ile Kosher sertifikası göze çarpıyor. Üründe KLBD Kosher sertifikasının bulunduğuna dair beyan yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda üç temel bileşenden oluştuğunu görüyoruz: Patates, Ayçiçek yağı ve Deniz tuzu. Üründe 100 gr.’da 30,1 gr. yağ bulunurken, bunun sadece 3,5 gramının doymuş yağ olması dikkat çekiyor. Bu durum ayçiçek yağından kaynaklı olup, aynı zamanda kullanılan yağın tek seferlik kızartmalık yağ olmasıyla da ilgili görünüyor. Üründen alınan kalorinin %6’sı doymuş yağdan gelirken, bu durum – bir cips için söylemesi çok ilginç ama Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı tüketim kriterlerine uymaktadır. Üründe ayrıca 100 gr.’da 51,5 gr. karbonhidrata karşılık 6,5 gr. lif bulunmakta olup, bu da bir cipste karşılaşması çok olası bir lif oranı olarak görünmüyor. Ürün bu haliyle 30 gr.’lık tek porsiyonda 153,9 kcal enerji verirken, tek porsiyon üründe 9 gr. yağ ve 15,5 gr. karbonhidrat bulunuyor.

Ürün “lightly salted” yani hafif tuzlu olarak isimlendiriliyor. İngiltere market raflarında cipslerde çokça gördüğümüz bu tabir 100 gr.’da 1 gramın altında tuz ilave edilen ürünlerde kullanılıyor. Bu haliyle Kettle Lightly Salted ürününde de 100 gr.’da 0,9 gr. tuz bulunuyor. Bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 0,3 gr. tuz bulunduğunu gösteriyor. Üründe yapay herhangi bir katkı maddesi, aroma verici ya da aroma arttırıcı herhangi bir bileşen yer almazken, palm yağı ve türevleri de bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Patates, Ayçiçek Yağı, Tuz
🔎Kettle Lightly Salted Patato Chips Besin Değerleri
👉Enerji 153,9 kcal
👉Karbonhidrat 15,5 gr.
👉Yağ 9 gr.
👉Protein 1,75 gr.
👉Lif 1,95 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.