İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiliz çiftçiler meyve toplayıcıları bulmak için Nepal ve Tacikistan’a yöneliyor

İngiltere’de üretim yapan çiftçiler, Brexit öncesinde Polonya, Romanya ve Bulgaristan’dan gelen meyve toplayıcıları için bu yıl Nepal ve Tacikistan gibi ülkelere yöneldiği bildirildi. BBC’nin haberine göre meyve toplamak için daha önce kendi ülkelerinde meyve hasadı yapan kişiler geçici işçi vizesiyle İngiltere’ye geliyor. Bunlardan ikisi ise haberde adı geçen Buddi Bahadur Khatri ve Bal Kumar Khatri. Daha önce Nepal’de pirinç ve fasulye hasadında çalışan gençler bu sefer İngiltere’deki bir çilek çiftliğine gelerek burada meyve toplayıcılığı yapıyor.

İngiltere’de yaz sezonu için yeterli sayıda işçi bulmak için yaşanan zorluklara bu yıl hiç olmadığı kadar ihtiyaç olduğu belirtiliyor. BBC’ye konuyla ilgili demeç veren Harwill Çiftliği’nden Jenny Tasker; Waitrose, Tesco ve Marks and Spencer gibi marketlere tedarik ettiği meyvelerini toplamak için bu yıl ilk kez Nepal’den 55 ve Tacikistan’dan 45 kişi geldiğini söylüyor. Harwill Çiftliği’nde dökuz farklı ülkeden yüzü aşkın kişi geçici işçi olarak çalışıyor.

Harwill Çiftliği’nde bu işçilere konaklama sağlanıyor ve işçilerin kaldığı tüm karavanlar için ücretsiz Wi-Fi hizmeti veriliyor. Jenny Tasker, Brexit’ten bu yana AB ülkelerinden dönenlerin sayısı azaldığından bu yıl gelen yeni işçilerin gelecek yıl tekrar gelmesi için elinden geleni yapacaklarını dile getiriyor.

Yorumlar kapatıldı.