İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere’de bir Türk aile, 6 yaşındaki kızlarının “fıstık alerjisi nedeniyle” THY uçuşundan atıldıklarını iddia etti.

İngiltere’nin Essex bölgesinden Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmeyi planlayan bir aile, 6 yaşındaki kızlarının “fıstık alerjisi” nedeniyle Türk Havayolları uçuşundan atıldıklarını iddia etti. The Independent gazetesine konuşan Türk kökenli Eren Derviş, ailesiyle birlikte Haziran ayında Kıbrıs’tan aktarmalı uçuşları sırasında kabin ekibinin sorularına maruz kaldıklarını ve fıstık servisi yapmamalarının mümkün olmadığını söylediklerini belirtiyor.

Derviş bu durumda ekibe, kendileri gibi first class uçan diğer yolculara durumu izah edip, tek tek sormayı bile teklif ettiğini belirtiyor. Bunun ardından bir çalışanın gelip kendisini uçaktan dışarı çıkardığını ve uçuş sırasında herhangi bir terslik olursa sorumluluğu üstleneceğini belirten bir belgeyi imzalaması gerektiğini söylüyor. Derviş, bu belgeyi imzalamayı reddettiğini ancak yetkililerin kendilerine valizlerinin havalimanında olduğunu ve uçağı terk etmeleri gerektiğini söylediğini aktarıyor. 2019 yılında yine bir İngiliz yolcu, THY’nin “fıstık lerjisi nedeniyle” kendisini uçuştan attığını iddia etmişti.

Türk Hava Yolları henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, Türk Hava Yolları web sitesinde fıstık alerjisiyle alakalı bilgilendirme yapılıyor. Türk Hava Yolları’nın bilgilendirmesine göre uçuşlarda sunulan ikramların fındık ve fıstık içerebileceği, fındık ya da fıstık alerjisi olan yolcuların uçuşlardan 48 saat öncesine kadar bilgi vermesi durumunda bu yolcuların menülerinin alerjilerine uygun olarak yükleneceği belirtilmektedir. Fakat, diğer yolcuların menülerinde herhangi bir değişiklik yapılamayacağı duyurulmaktadır. THY’nin konuyla ilgili açıklamasında; “Uçuşlarımızda sunduğumuz ikramlarımız fındık ve fıstık gibi kuruyemişler içerebilir. Fındık ve fıstık alerjisi olan yolcularımızın uçuşlarından 48 saat öncesine kadar Türk Hava Yolları satış kanalları aracılığıyla bilgi vermesi durumunda, talebi gerçekleştirmiş yolcularımızın menüleri fındık-fıstık alerjisine uygun olarak yüklenecektir. Ancak uçakta yer alan diğer yolcuların menülerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” ifadelerine yer veriliyor.

Yorumlar kapatıldı.