İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TicTac Lime and Orange Flavour Drops

İngiltere marketlerinde daha önce kasa kenarlarında yer alan fakat mevzuat düzenlemesi sonrasında kasaya yakın en muhtemel raflara konumlandırılan şekerlemelerden birini inceleyeceğiz; Tic Tac Lime&Orange. 49 gr.’lık kutularda satılan renkli draje şekerlemeler içeriğinde hiç ummadığınız kadar çok fazla bileşen ve katkı maddesi içeriyor. Ürünün ambalajında vejetaryen ya da vegan ibaresi yer almıyor, üründe topaklanmayı önleyici maddede bulunan yağ asitlerinin bitkisel ya da hayvansal olup olmadığıyla ilgili net bir bilgi beyan edilmiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Maltodekstrin ve Tartarik asit bulunduğunu görüyoruz. Üründe sofra şekerinin yanı sıra nişasta bazlı maltodekstrin bulunuyor. Bu haliyle 100 gr. üründe 93,2 gr. basit şeker yer alıyor. Üründe bu şeker yükünün yanında lif oranı ise tüketiciye beyan edilmiyor. Ürün böylece tek kutuda 45,6 gr. yani yaklaşık 22 tane küp şekerdeki kadar ilave şeker içeriyor. Üründe kullanılan Tartarik asit ise pek çok meyvede, özellikle üzümde, muzda, demirhindi ve turunçgillerde doğal olarak oluşan beyaz, kristalize bir organik asit olarak tanımlanıyor. Tartarik asit endüstriyel olarak oldukça büyük miktarlarda üretilir. Fermantasyonların katı bir yan ürünü olan çökeltilerden elde edilir. Önceki yan ürünler çoğunlukla potasyum bitartarattan oluşur. Bu potasyum tuzu, kireç sütü ile işlendikten sonra kalsiyum tartrata dönüştürülür. Kalsiyum tartrat daha sonra tuzu sulu sülfürik asit ile işlemden geçirerek tartarik aside dönüştürülür.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra; pirinç nişastası ve spirulina ve elma konsantreleri ile limon suyu tozu yer alıyor. Üründe ayrıca sırasıyla kıvam arttırıcı, topaklanmayı önleyici, renklendirici, antioksidan ve parlatıcı katkı maddeleri yer alıyor. Üründe renklendirici olarak beta karoten, kurkumin ve karminik asit kullanıldığı görülüyor. Karminik asitin E120 koduyla Karmin ismiyle bilinen ve Cochineal isimli böcekten elde edilen bir tür kırmızı boyar madde olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Üründe bu haliyle 49 gr.’lık tek pakette 194 kcal enerji içeren şekerlemeler bulunuyor. Ürün tek kutuda 45,6 gr. şeker yanı sıra kayda değer herhangi bir besin değeri içermiyor. Üründe 0,25 gr. yağ ve 0,05 gr. protein bulunuyor. Ürünün lif oranı ise beyan edilmemektedir. Ürün içeriğinde yapay limon ve yapay portakal aroma vericileri içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Maltodekstrin, Asitlik Düzenleyici (Tartarik asit), Pirinç nişastası, Kıvam arttırıcı (Gum arabik), Aroma vericiler, Topaklanmayı Önleyici (Yağ asitlerinin magnezyum tuzları), Spirulina ve Elma konsantresi, Renklendirici (Beta Karoten, Kurkumin, Karminik asit), Antioksidan (Askorbik asit), Limon suyu tozu, Parlatıcı (Karnauba mumu)
🔎Tic Tac Lime and Orange Flavour Drops Besin Değerleri
👉Enerji 194 kcal
👉Şeker 45,6 gr.
👉Yağ 0,25 gr.
👉Protein 0,05 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (49 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.