İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere’nin en büyük süpermarket zincirlerinden Tesco eşi görülmemiş hayat pahalılığı sebebiyle satışların düştüğünü açıkladı.

Tesco tarafından yapılan açıklamada İngiltere genelindeki satışların “hayat pahalılığındaki eşi görülmemiş şartlar” sebebiyle Mart ve Mayıs arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 oranında düştüğü belirtildi. Tesco CEO’su Ken Murphy’ye göre İngiltere Merkez Bankası, 1970’lerden beri hane halkı üzerinde görülmeyen bir baskıyla enflasyonun bu sonbaharda %11’e ulaşacağı konusunda uyarırken, tüketici davranışlarının değişmeye başladığına dair işaretler var. Tesco’da alışveriş yapanların ekmek ve makarna gibi ürünleri geçen yıla oranla daha sık satın aldığına dair veriler de paylaşıldı.

Murphy yaptığı açıklamada; “Geçen yılki karantinaların uygulanmasının önemli etkisinden ayırmak zor olsa da, enflasyonist ortamın bir sonucu olarak müşteri davranışının değiştiğinin bazı erken belirtilerini görüyoruz” dedi. Müşterilerin yaşam maliyetlerinde eşi görülmemiş artışlarla karşı karşıya kaldığını belirten Murphy “enflasyonu mümkün olduğunca azaltmak için tedarikçi ortaklarımızla birlikte çalışmamız daha da önemli” açıklamasında bulundu.

Yorumlar kapatıldı.