İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeto Party Mix Gummy Mix

Tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de sıklıkla rastladığımız yumuşak şeker markası Haribo’nun alternatifi olarak yerli üretim ve helal sertifikalı Bebeto ürünlerine Asda marketlerinde rastladık; Bebeto Party Mix. Ürün 500 gr.’lık dev boylarda 2,5£ fiyatla satılıyor. Ürün ambalajında “%100 Helal sertifikalı” ibaresi ile çizgi film karakterlerine dönüştürülmüş çeşitli meyve görselleri yer alıyor. Ürün Türkiye’de üretilerek İngiltere’de faaliyet gösteren Kervan Gida UK Limited firması tarafından İngiltere’ye ihraç ediliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Glikoz şurubu, Şeker ve Sığır Jelatini olduğunu görüyoruz. Üründe 100 gr.’da 83 gr. karbonhidrat yer alırken, bunun 50 gr.’lık kısmı yani ürünün %50’si basit şeker olarak sınıflandırılmış. Yani diğer deyişle, ürünün %50’si kana hızla karışan, liften yoksun şeker olarak tanımlanabilir. Böyle olunca da ürünün 500 gr.’lık tek pakette 250 gr. yani yaklaşık 125 tane küp şeker kadar ilave şeker ve glikoz şurubu içerdiğini söyleyebiliriz. Ürün liften yoksun olduğu için bu şeker yükünün diğer yumuşak şekerlerde olduğu gibi hızla kana karışacağını, kan şekerini aniden yükselterek bunu tüketen çocuklara ani fakat geçici bir enerji vereceğini belirtelim. Üründeki sığır jelatininin de helal sertifikalı olduğunu firmanından beyanından anlıyoruz.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında üründe bitkisel yağ olarak Palm yağı bulunduğunu fakat ürünün besin değerleri kısmında yağ oranının “0” olarak belirtildiğini görüyoruz. Üründe ayrıca içeriği bilinmeyen yapay aroma vericiler ve içeriğinde bir hayli sıkıntılı bileşenler yer alan renklendiriciler bulunuyor. Üründeki yapay aroma vericilerin ve renklendiricilerin oranının, meyve ve sebze suyu konsantrelerinden fazla olduğunu belirtelim. Üründe yer alan renklendiricilerden Allura Red ve Tartrazin’in çocuklarda dikkat ve aktivite eksikliğine sebep olduğunu özellikle vurgulamak gerekiyor. Bu yönde bir uyarı ürünün etiketinde de yer almaktadır. Üründe bunların yanında elma, turp, frenk üzümü, siyah havuç, spirulina ve ebegümeci suyu konsantreleri bulunuyor fakat dediğimiz gibi bu oran yapay bileşenlerin oranından daha az olarak dikkat çekiyor. Üründe ayrıca parlatıcı olarak karnauba mumu ile balmumu kullanılıyor. Üründe 100 gr.’da 50 gr. şeker ve 5,9 gr. protein haricinde herhangi bir besin değeri bulunmuyor. Üründeki proteininin sığır jelatini kaynaklı olduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler; Glikoz şurubu, Şeker, Sığır Jelatini, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Elma suyu konsantresi, Palm yağı, Aroma vericiler, Renklendiriciler (Sade karamel, Paprika ekstraktı, Klorofillerin Bakır Kompleksleri, Allura Red, Brilliant Blue, Tartrazine, Lutein, Turmeric), Meyve ve Sebze Suyu Konsantreleri (Elma, Turp, Frenk üzümü, Siyah havuç, Spirulina, Ebegümeci), Parlatıcılar (Karnauba mumu, Balmumu)
🔍Bebeto Party Mix Besin Değerleri
👉Enerji 356 kcal
👉Şeker 50 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 5,9 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.