İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nestlé Smarties Buttons

Nestlé tarafından “Good food, Good life” sloganıyla çocuklara yönelik üretilen ürünlerden birini inceleyeceğiz. Ürünün ambalajında “Yapay renklendirici, yapay aroma verici ve koruyucu bulunmadığı” ifadeleri dikkat çekiyor. Ürünün ayrıca geri dönüşebilir kağıttan üretildiği vurgulanıyor. Ürün 90 gr.’lık paketlerde satılıyor. Yaklaşık 15 grama denk gelen 6 adet ürün tek porsiyon olarak kabul ediliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Kakao yağı ve Tam yağlı süttozu bulunduğunu görüyoruz. Üründe tam yağlı süttozunun yanı sıra tereyağı, laktoz, whey proteini tozu ve yağsız süttozu gibi süt bileşenleri yer alıyor. Ürün ayrıca bitkisel yağlar içeriyor. Üründe Palm ve Shea yağları bulunuyor. Bu haliyle 100 gr.’da 27,3 gr. yağ içeren üründe doymuş yağ oranı da 16,2 gr. olarak dikkat çekiyor. Ürün bu haliyle tek porsiyonda 4,1 gr. yağ içeriyor.

Üründe ilk sırada yer alan sofra şekeri ve sütten gelen – ve ilave edilen laktoz dışında herhangi bir şeker ilavesi göze çarpmıyor. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 60 gr. şeker bulunuyor. Buna göre ürün tek porsiyonda 9 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık tek porsiyonda sadece 0,3 gr. lif bulunuyor. Bu haliyle üründen alınan şekerin liften yoksun olarak hızla kana karışacağını belirtelim.
Üründe bu temel bileşenlerin yanında parlatıcılar ve renklendiriciler yer alıyor. Üründe parlatıcı olarak gam arabik, balmumu ve karnauba mumu yanı sıra Şellak bulunuyor. Üründe ayrıca aspir çiçeği, siyah frenk üzümü, üzüm, limon ve turp suyu konsantreleri yer alıyor. Ürün son olarak arpa maltı ekstraktı içeriyor. Ürün ambalajında vejetaryen olduğuna dair herhangi bir ibare yer almazken, kosher ya da helal sertifikası da bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süttozu, Kakao kitlesi, Tereyağı, Laktoz, Whey proteini tozu, Bitkisel yağlar (Palm, Shea), Yağsız süttozu, Yağı azaltılmış kakao tozu, Emülgatör (Lesitin), Pirinç nişastası, Parlatıcılar (Gam arabik, Şellak, Balmumu, Karnauba mumu), Renklendiriciler (Kırmızı pancar, Antisiyaninler, Kurkumin, Beta karoten, Klorofillerin bakır kompleksi), Meyve ve sebze konsantreleri (Aspir çiçeği, Siyah frenk üzümü, Üzüm, Limon, Turp), Spirulina konsantresi, Arpa maltı ekstraktı.
🔎Nestlé Smarties Buttons Besin Değerleri
👉Enerji 78 kcal
👉Şeker 9 gr.
👉Yağ 4,1 gr.
👉Protein 0,9 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (15 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.