İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Coca Cola Zero Sugar Zero Caffeine

İngiltere marketlerinde geçtiğimiz aylarda dikkatimizi çeken ve Twitter üzerinden de sizlere aktardığımız “şekersiz” ve “kafeinsiz” Coca-Cola ürününden bahsedeceğiz. Ürün 2 litrelik şişelerde satılıyor. Ürün yasal ismiyle; Bitki ekstraktları içeren düşük kalorili gazlı içecek olarak tanımlanıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Karbondioksit ve Renklendirici olduğunu görüyoruz. Üründe renklendirici olarak genel ismiyle karamel olarak bilinen ve etiketlere de bu şekilde yansıtılan fakat aslında E150d koduyla etiketlerde yer alan amonyum sülfit karamel olduğunu söylemek gerekiyor. 2013 yılında ABD’de yapılan analizlerde E150d kodlu bileşende hayvanlarda akciğer, karaciğer, tiroid ve kan kanserine yol açan Metil İmidazol maddesi tespit edilmişti. ABD’de kansere yol açtığı tespiti üzerine tartışmalara yol açan bileşenle ilgili mahkeme süreçleri başlatılmıştı. California eyaletinde süren davalar sonunda söz konusu bileşenin azaltılması ya da tamamen kullanılmaması, aksi takdirde içeceğin eyalet sınırlarına alınmayacağı uyarısı yapılmıştı. Firma bunun üzerine önlemini alarak o eyaletlerde bu maddenin oranını düşürmüştü. Türkiye’de bu maddenin . kullanımıyla ilgili kg. başına 250 mg. sınırı bulunuyor.

Üründe ayrıca sırasıyla; Fosforik asit, Tatlandırıcılar, Doğal aroma vericiler ve Asitlik Düzenleyici yer alıyor. Üründe tatlandırıcı olarak Aspartam ve Asesülfam Potasyum kullanılıyor. Bu tatlandırıcıların etkisiyle ürün etiketinde “Fenilalanin kaynağı içerir” uyarısı da bulunuyor. Üründe şeker veya farklı bir besin değeri olmadığından ürünün enerjisi yok denecek kadar sıfıra yakın. Bu haliyle “zero” ismiyle bilinen üründe diğer Coca-Cola ürünlerinden farklı olarak kafein ilavesi de bulunmuyor. Kafeinsiz Zero ürününde aroma vericiler içeriğinde kafein bulunan bir bileşen yer alıyor. Bu üründe standart Zero ürününde bulunan kafein kaynağı eklenmemiş görünüyor. Normalde Coca-Cola ürünlerinde litre başına150 mg. düzeyinde kafein bulunurken, bu ürün kafein içermiyor.

🔎İçindekiler: Su, Karbondioksit, Renklendirici (Amonyum Sülfit Karamel), Fosforik asit, Tatlandırıcılar (Aspartam, Asesülfam Potasyum), Doğal aroma vericilre, Asitlik Düzenleyici (Sodyum Sitratlar)
🔎Coca-Cola Zero Sugar Zero Caffeine Besin Değerleri
👉Enerji 0,9 kcal
👉Karbonhidrat Yoktur
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Tuz 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.