İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere’ye gelerek Oxford’ta yaşamaya başlayan engelli bir Ukraynalı mülteci, çocuğuna taze yemek pişiremediğini söylüyor.

BBC, önceki gün Ukrayna’da meydana gelen savaş şartları sonrasında İngiltere’nin düzenlediği vize programıyla İngiltere’ye gelen bir Ukraynalı mültecinin ekonomik şartlarını ortaya koyan bir haber yaptı. Dnipro’dan kaçarak Mart ayında Oxfordshire’a gelen Liza ve oğlu üç hafta önce sponsor olarak yanında kaldıkları aileyle aralarının bozulduğunu ve otelde yaşamaya başladıklarını dile getiriyor. Diğer yandan hareket kabiliyetini engelleyen bir hastalığa sahip olan Liza, Oxford’taki otellerinden oğlunun okulu için üç saatlik gidiş-dönüş yolculuğu yaptığını aktarıyor.

Kahvaltıda mısır gevreği yediklerini ve akşam yemeğinde yulaf lapası yapmak için kaynamış su kullandıklarını, ancak çamaşır ve bulaşık gibi günlük işleri yapacak imkanlarının olmadığını söyleyen Ukraynalı mülteci, “Burası çok rahatsız edici. Çok zor, çok pahalı. Oğluma taze yemek pişirme imkanım yok” diyerek İngiltere’deki zor şartları ortaya koyuyor. Haberin detaylarında Oxfordshire Belediyesi’nin Liza ve oğlu hakkında bilgi sahibi olduğu ve onlar için uzun vadeli bir çözüm arayışında olduğu açıklandı.

Yorumlar kapatıldı.