İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiltere’de marketlerde satılan yarı yağlı ve yağsız sütler arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor?

Türkiye’de UHT olarak bilinen ve aslında “Ultra Heat Treated” yani ultra yüksek ısıda işlem görmüş sütleri inceleyeceğiz. Marketlerde farklı çeşitleri olan bu sütler temelde tam yağlı, yarı-yağlı ve yağsız olarak üçe ayrılıyor. Yüksek ısıda işlem gördüğü için içeriğindeki zararlı mikroorganizmalar yok olan ve paketleme teknolojisi sayesinde de günlük sütlere oranla çok daha uzun raf ömrüne sahip bu ürünler aynı zamanda uzun ömürlü süt olarak da bilinmektedir. Aldi mağazalarında rastladığımız Cowbelle Long Life markalı ürünün yarı yağlı ve yağsız çeşitlerini inceleyeceğiz.

Her iki ürünün ambalajında Devonshire bölgesinden elde edildiği, %100 Britanya sütü olduğu ve ürünün doğal bir kalsiyum kaynağı olduğu vurgulanıyor. İlk olarak yarı yağlı ürüne baktığımızda 100 ml’de 48 kcal içerdiğini görüyoruz. Yağsız sütte ise kalori oranı – daha az yağ içerdiği için – daha düşük olarak göze çarpıyor. Buna göre yağsız süt 100 ml’de 33 kcal enerji veriyor. Üründeki yağ oranlarına baktığımızdaysa; yarı yağlı sütte 100 ml’de 1,7 gr. yağ bulunurken, yağsız sütte 100 ml’de 0,5’den daha az yağ bulunduğunu görüyoruz. Ürünler arasında bu haliyle doymuş yağ oranlarında da 10 kata varan farklar göze çarpıyor. Buna göre 100 ml. yarı yağlı sütte 1,1 gr. doymuş yağ bulunurken, aynı miktardaki yağsız sütte bu miktar 0,1 gramın altında görülüyor.

Diğer yandan ürünlerin karbonhidrat oranlarında da çok az farklılık göze çarpıyor. 100 ml. yarı yağlı sütte 4,7 gr. karbonhidrat bulunurken, aynı miktardaki yağsız sütte ise 4,4 gr. karbonhidrat bulunuyor. Ürünlerin protein oranlarının ise aynı olduğu görülüyor. Buna göre her iki sütte de 100 ml’de 3,4 gr. protein bulunuyor. Fakat kalori farklılığından dolayı ürünlerden yağsız sütteki proteinden gelen kalori oranı %41 iken, yarı yağlı sütteki proteinden gelen kalori oranı %28 olarak hesaplanıyor.

Ürünlerin kalsiyum oranlarına bakıldığında da yine yakın oranlar göze çarpıyor. Yarı yağlı sütte 100 ml’de 117 mg. kalsiyum bulunurken, aynı orandaki yağsız sütteki kalsiyum oranı ise 122 mg. olarak beyan ediliyor. Buna göre bir bardak süt tüketimiyle günlük kalsiyum ihtiyacının %37-38’lik kısmı giderilmiş oluyor. #NeİçtiğiniziBilin

Yorumlar kapatıldı.