İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sütaş Beyaz Peynir

İngiltere marketlerinde Türk markalarına denk geldikçe incelemeye alıyoruz. Bugün Londra’nın Türk mahallesi olarak bilinen Harringay’de bir markette rastladığımız Sütaş markalı Beyaz Peynir ürününü inceleyeceğiz. Ürün Türkçe ifadeyle Beyaz peynir olarak adlandırılırken; Almanca olarak “Weichkase in Salzlake – Salamura’da yumuşak peynir” ve Fransızca olarak “Fromage Blanc en saumure – Salamurada süzme peynir” olarak adlandırılıyor. Ürün 650 gr. net ağırlığa, 500 gr. süzme ağırlığa sahip kutularda satılıyor. Ürün etiketinden peynirin Türkiye’de üretildiğini fakat Türkiye’den İngiltere’ye süt ürünleri kısıtlamasından dolayı, Almanya üzerinden İngiltere’ye ithal edildiğini görüyoruz. Ürün etiketinde de “Türkiye’den ithal edilmiştir.” ifadesi yer alıyor. Ürünün Aksaray’daki Sütaş Entegre tesislerinde üretildiğini ve etiketinde TR-68-0024 işletme koduyla bunun belirtildiğini söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızdaysa; Pastörize İnek sütü, Tuz, Maya, kültür ve koruyucu olarak da Sorbik asit bulunduğunu görüyoruz. Üründe içerik ve besin değerleri bilgilendirmelerinin Türkçe’nin yanı sıra İngilizce ve Almanca da yapıldığını söyleyelim. Üründe kuru maddede %45 oranında süt yağı bulunuyor. Son ürün olarak da 50 gr.’lık tek porsiyonda 8,5 gr. süt yağı yer alıyor. Ürün ayrıca sütten kaynaklı 6 gr. Protein ve 170 mg. Kalsiyum içeriyor. Üründe ayrıca 50 gr.’lık tek porsiyonda 0,85 gr. tuz bulunduğunu da söyleyelim. Üründe herhangi bir kalsiyum ilavesi olmadığını ve kalsiyum değerinin sütten kaynaklı olduğunu da belirtelim.

Burada dikkat çekeceğimiz tek nokta, Avrupa’ya ithal edilen bu üründe Sorbik asit yani koruyucu katkı maddesi ilavesi olmasıdır. Öyle ki, Türkiye’de satışa sunulan Sütaş markalı – aynı özelliklere sahip – beyaz peynirde koruyucu katkı maddesi bulunmamaktadır. Ürüne muhtemelen lojistik koşulları ve yurtdışındaki satış kanallarına olan sevkiyatta bozulma riskinden dolayı koruyucu ilave edilmiştir. İngiltere’de market raflarında rastladığımız bu ürünün koruyucu katkı maddesi ilavesi haricinde Türkiye’deki üründen herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Ürün üzerinde ürünün Helal sertifikalı ya da vejetaryen olduğuna dair herhangi bir ibare yer almamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek Sütü, Tuz, Mikrobiyolojik maya, Kültür, Koruyucu (Sorbik asit)
🔎Sütaş Beyaz Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 106,5 kcal
👉Karbonhidrat 1,5 gr.
👉Yağ 8,5 gr.
👉Protein 6 gr.
👉Tuz 0,85 gr.
👉Kalsiyum 170 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (50 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.