İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kellogg’s Coco Pops Chocolate Flavoured Toasted Rice Cereal

Türkiye’de de satışta olan ve Kellogg’s markasıyla İngiltere’deki Sainsbury’s marketlerinde rastladığımız Coco Pops Çikolata Aromalı Pirinç Gevreği ürününü inceleyeceğiz. Ürün 375 gr.’lık kutularda satılıyor ve bu kutudan yaklaşık 12 kase kadar gevrek çıkıyor. Ürün süt katılarak tüketildiği gibi direkt olarak da yenilebiliyor. Ürünün üzerinde “%30 oranında daha az şeker” ifadesi dikkat çekiyor. Ürünün piyasadaki benzer ürünlerden %30 oranında daha az şeker içerdiği beyan ediliyor. Buna göre Türkiye’deki benzer ürün de 100 gr.’da 28 gr. ilave şeker içerirken, bu üründe şeker oranının 100 gr.’da 17 gr. olduğu görülüyor. Ürün ayrıca Türkiye’deki üründen farklı olarak “Helal sertifikası” ve “Kosher sertifikası” beyanıyla dikkat çekiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda temel bileşenin de pirinç olduğunu görüyoruz. Üründe sofra şekerinin yanı sıra glikoz şurubu da bulunuyor. İçerik sıralamasına göre üründe sofra şekeri, glikoz şurubundan daha fazla yer alıyor fakat iki şeker türünün de oranı beyan edilmiyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 17 gr. ilave şeker içerirken, bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 5,1 gr. yani yaklaşık 2 tane küp şekere denk geliyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık tek porsiyondaki lif oranı 1,1 gr. olarak beyan ediliyor.

Üründe ayrıca yağı azaltılmış kakao tozu ve kakao kitlesi de bulunuyor fakat bu bileşenlerin de oranları beyan edilmiyor. Ürün içerik beyanında yazmasa da, yapay aroma vericiler içinde “çikolata aroması” içeriyor. Türkiye’de satılan üründe %3,6 oranında bitter çikolata bulunuyorken, İngiltere’nin market raflarındaki Coco Pops’ta çikolata yerine çikolata aroma vericisi bulunuyor. Ürün ayrıca arpa maltı ekstraktı da içeriyor. Üründe herhangi bir hayvansal ya da bitkisel yağ ilavesi veya palm yağı türevleri yer almıyor.

Üründe ayrıca çeşitli vitamin ve mineraller yer alıyor. Buna göre ürün 30 gr.’lık tek porsiyonda günlük ihtiyacın yaklaşık %25 ila %50’sini karşılayacak kadar D vitamini, Tiamin, Riboflavin,Tiamin, Folik asit, D vitamini ve B12 vitamini içeriyor. Üründe ayrıca tek porsiyonda 2,4 mg. Demir bulunuyor – ki bu da günlük ihtiyacın %17’sine denk geliyor. Ürünün tek porsiyonda – süt katılmamış haliyle – 116 kcal enerji verdiğini ve bu enerjinin %18’inin şekerden geldiğini söylemek gerekiyor. Üründe bitkisel ya da hayvansal yağ ilavesi bulunmadığı için doymuş yağdan gelen kalori oranı %2 gibi düşük bir seviyede kalıyor. Üründe ayrıca kalorinin %6,5’i de proteinden geliyor – ki bu oran süt ilave edildiğinde artış gösterecektir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pirinç, Şeker, Glikoz şurubu, Yağı azaltılmış kakao tozu, Tuz, Kakao kitlesi, Arpa maltı ekstraktı, Aroma vericiler, Vitamin ve Mineraller [Niasin, Demir, B6 vitamini, Riboflavin, Tiamin, Folik asit, D vitamini, B12 vitamini]
🔎Kellogg’s Coco Pops Chocolate Flavoured Toasted Rice Cereal Besin Değerleri
👉Enerji 116 kcal
👉Şeker 5,1 gr.
👉Yağ 0,6 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 1,1 gr.
👉D vitamini 2,5 mcg.
👉Tiamin 0,27 mg.
👉Riboflavin 0,36 mg.
👉Niasin 4 mg.
👉B6 vitamini 0,36 mg.
👉Folik asit 49,8 mcg.
👉B12 vitamini 0,63 mcg.
👉Demir 2,4 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.