İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Heinz Tomato Ketchup Less Sugar&Salt

Birçok ülkede farklı çeşitleriyle dikkat çeken, Türkiye’de de bir ara Mısır’dan ithal edilen – ikinci kalite – ketçaplarıyla gündeme gelen Heinz Ketçap ürününü İngiltere marketlerinde bulduk. Ürünün İngiltere ve İrlanda’da üretilerek satışa sunulan ve içeriğinde %50 oranında daha az şeker ve tuz bulunan, tatlandırıcı içeren çeşidiyle inceleyeceğiz. Üründe ilk sırada – aynı markanın bazı farklı çeşitlerinde olduğu gibi domates püresi yerine – Domates yer alıyor. Hatta ürünün 100 gr.’da 174 gr. domatesten üretildiği beyan ediliyor. Üründe ikinci sırada beyaz sirke yer alıyor. Ürün ayrıca şeker, tuz ve baharat ve bitki ekstraktları içeriyor.

Üründe 2. sırada yer alan “beyaz sirke” orijinal ismiyle “spirit vinegar – sirke ruhu” olarak tanımlanıyor. Spirit vinegar terimi kimyasal olarak üretilen asetik asitten yapılan ve içeriğinde %5 ila %24 oranında asetik asit içeren sirke türü için kullanılıyor. Bir sirkenin Spirit vinegar olarak tanımlanabilmesi için şeker kamışı veya benzeri tarımsal bir kaynaktan gelmesi ve “çift fermantasyon” ile yapılmış olması gerekir.

Bu haliyle üründe 100 gr.’da 11 gr. şeker bulunurken, bu şeker oranına domatesten gelen şeker ile ilave edilen sofra şekeri de dahildir. Üründe 15 gr.’lık tek porsiyonda 1,7 gr. yani bir adet küp şekerden daha az şeker bulunmaktadır. Ürün ayrıca tatlandırıcı olarak Stevyol Glikozitler yani Stevya içeriyor. Bu haliyle üründeki şeker tadının içeriğindekinden daha fazla hissedileceğini söylemek gerekiyor. Üründe koruyucu, renklendirici herhangi bir katkı maddesi veya aroma verici bileşenler bulunmuyor. Ürün ayrıca vejetaryen ve vegan olup, Kosher sertifikalı olarak beyan ediliyor. Ürünün İngiltere ve İrlanda’da üretildiğini ve gluten içermediğini de ayrıca söylemek gerekiyor.

🔎İçindekiler: Domates, Beyaz Sirke, Şeker, Tuz, Baharat ve Bitki Ekstraktları, Tatlandırıcı (Stevyol Glikozitler), Baharat
🔎Heinz Tomato Ketchup Less Sugar&Salt Besin Değerleri
👉Enerji 10 kcal
👉Şeker 1,7 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 0,2 gr.
👉Tuz 0,14 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (15 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorumlar kapatıldı.